12.03.2018 / 16.03.2018

Tarih: 16 Mart 2018

Çalışkan arılar sınıfında bu hafta:

 • Çatal baskısı yaptık.
 • Mandala yaptık.
 • 1den 10 a sayılarımızı saydık.
 • Kes-Yapıştır etkinliğimizi yaptık.
 • Çizgi çalışması yaptık.
 • Şişman – Zayıf kavramları ile ilgili çalışma sayfalarımızı tamamladık.
 • Sulu boya çalışması yaptık.

 

12 mart “İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ” konumuzu işledik. İstiklal marşının neden yazıldığını ve kim tarafından yazıldığını öğrendik.

18 mart “ ÇANAKKALE ZAFERİ” miz hakkında sohbet ettik. Düşmanlarımız ülkemize saldırması sonucu asker ve komutanlarımızın  bizi kurtardıklarını öğrendik. Çanakkale zaferinin kahramanlarından olan “Seyit Onbaşı” hakkında sohbet ettik. Çanakkale zaferi ile ilgili görsellerimizi inceledik. Bu konu ile ilgili boyama sayfalarımızı tamamladık.

 

İSTİKLAL MARŞI ‘nı öğrendik.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…

Hakkıdır, hakk’a tapan, milletimin istiklal!

 

OYUN ETKİNLİĞİMİZ:

 • Hamur çalışması yaptık.
 • Bahçede serbest oyunlar oynadık.
 • Legolar ile oynadık.
 • Kurt baba oyunumuzu oynadık.
 • Müzikli heykel oyunumuzu oynadık.

HAFTANIN GÜNLERİ

PAZARTESİ; Oyuncak günü.

SALI; Hikaye günü

ÇARŞAMBA; Artık Materyal günü (bir adet cd)

PERSEMBE; Göster anlat

CUMA: Kuruyemiş günü

İNGİLİZCE

 

Bu hafta aile bireylerinin İngilizcesini öğrendiler. “Finger Family” şarkında geçen kelimelerke konuyu pekiştirdiler (https://www.youtube.com/watch?v=YJyNoFkud6g&index=32&list=RDj2SrSeOd68k ). Parmakları ile canlandırma yaptılar.

Finger (parmak), Where are you? (neredesin?), Here I am (işte buradayım), How do you do? (ne var ne yok?, nasılsın?), Daddy (baba), Mummy (anne), Brother (erkek kardeş), Sister (kız kardeş), Baby (bebek)

Ayrıca,  “wheels on the bus new york” yeni bir şarkı ile o şarkının içinde geçen kelimeleri ve cümleleri öğrendiler (https://www.youtube.com/watch?v=zbiFZKt5irI ).

Wheel (tekerlek), Bus (otobüs), Go (git, dön), Round round(döne döne), Door (kapı), Open (aç), Shut (kapat), Wiper (silecek), Swish swish (hışır hışır), Horn (korno), Beep beep(düt düt), Wait (bekle), Come on (hadi), Sing along (şarkıyı söylerken eşlik et), People (insanlar), Up and down (bir aşağı bir yukarı), Baby (bebek), Mummy (anne)

Bu şarkıyı önce dinlediler, sonra kelimeleri öğrendiler. Sınıfta sandalyelerden otobüs yapıldı ve herkese farklı farklı görevler verildi. Sırayla kapı, tekerlek, korno, silecek, ağlayan çocuk, anne ve otobüsteki insanlar olarak canlandırma yaptılar. Bu drama aktivitesi onların kelimeleri öğrenmeleri kolaylaştırdılar.

MÜZİK -ORFF

Vücudumuzu çalarak ritmik çalışmamızı yaptıktan sonra, yılsonu için çalışılan bir ritmik ezgi üzerinde büyük grupla ritim ve repertuar parçasının tekrarı yapılarak, yeni öğrenilen parçanın tekrar yöntemiyle pekişmesi sağlandı.

 

Ders oyunla sonlandırıldı.

 

SERAMİK

Dinazor çalışması yapıldı.